Mis on Tai traditsiooniline massaaž ehk Nuad’Bo Rarn?

Tai traditsiooniline massaaž kannab tai keeles nime Nuad Bo’Rarn.  Nuad Bo’Rarn koosneb kahest sõnast: Nuad tähendab „massaaži“ ja Bo’Rarn tähendab „traditsiooniline“. Need kaks sõna annavad kokku meeldiva kõlaga mõiste Nuad Bo’Rarn. Selle massaažimeetodi toimet on hakanud viimasel ajal hindama meditsiini professionaalid kogu maailmas ning tunnustama seda ravimeetodina. Organismi seisundi mõjutamine kogu keha läbivate energiakanalite stimuleerimise kaudu on andnud erakordselt häid tulemusi.

   Tai traditsioonilise massaaži juured ulatuvad Buddha aegadesse rohkem kui 2500 aastat tagasi. Tais hinnatakse traditsioonilist massaaži väga kõrgelt ning seda kasutatakse Tais ülikooliga seotud haiglates mitmesuguste haiguste ravimiseks. Selle ravimeetodi on heaks kiitnud ka Tai tervishoiuministeerium.

Nuad Bo’Rarn põhjas ja lõunas

Massaaž on Tais erakordselt populaarne, massaažisalonge ja -koole on kõikjal üle riigi. Ainuüksi Bangkoki kesklinnas on üle 2000 massaažisalongi, kus tavalisim seanss kestab 2 tundi.

   Kõige kuulsam massaažiga seotud paik on Wat Pho – tempel, mille üks osa on pühendatud massaažile. Wat Pho templi järgi on sealne massaažistiil saanud ka oma nime ja tänapäevaks on sellest võrsunud mitmesuguseid erinevaid meetodeid. Massaaživõtted varieeruvad pisut iga salongi ja massööri puhul ning nende areng toimub edasi tänapäevalgi. Tai massaažistiilid võib jagada kaheks – üks on ülalnimetatud Wat Pho meetod, mille keskus asub lõunas, ning teine meetod pärineb Chiang Maist, keskusega riigi põhjaosas.  Väga lühidalt seisneb erinevus selles, et lõunas on rõhuasetus rohkem akupressuuripunktidel ning põhjas lihaste venitamisel.

Tai traditsioonilise massaaži ajalugu

Kui inimesel hakkab kusagilt valutama või tekib ebamugav tunne, on loomulik seda piirkonda puudutada, hõõruda või mudida. Seda tehakse teadvustamata ning selle juured viivad inimese arengu algusaegadesse. Mitte ainult inimesed, vaid üldse enamik imetajaid hõõrub valu leevendamiseks oma jäsemega haiget kohta. Tänapäeva massaaž on välja kujunenud nende liigutuste ja võtete süstematiseerimisega paljude aastasadade jooksul. Kirjalikud ülestähendused massaaži kohta ulatuvad rohkem kui 5000 aasta taha. Tais pärinevad vanimad ajaloolised dokumendid Hiina Huangdi dünastia ajast. 1800 aasta paiku e.m.a  kasutati Indias ajurvedas massaaži tervendamiseks ja keha tugevdamiseks. Selle massaaži alusel on paljud erinevad kultuurid ja meditsiinikäsitlused üle maailma loonud palju mitmesuguseid verisoone, mida kasutatakse tänapäevani. Massaažile vihjatakse ka Piiblis, kui seal räägitakse „käte pealepanemisest“ haiguse ravimiseks. 

   Tai meditsiini ajaloo järgi on Tai massaaži alusepanijaks umbes 2500 aastat tagasi elanud India arst Jivaka Komarabhaccha (mõnes transkriptsiooni variandis ka Shivago). Jivaka Komarabhacchal olid sidemed ka Buddhaga ning ta lõi vaimse aluse nii nüüdse Tai massaaži meetoditele kui ka ravimtaimede ja mineraalide kasutamisele inimese tervendamisel. Jivaka Komarabhacchat peetakse tänapäevani kõrges aus kui meditsiini isa ning talle avaldatakse austust igapäevastes palvustes.

   Taisse jõudis budismi rohkem kui 2500 aasta tagasi, mil Indiast tulid Taisse esimesed buda mungad. Arvatavalt hakkasid sel ajal levima ka nende massaažimeetodid. 1292. aastal tunnistas kuningas Rama Khamheng riigiusundina theravaada budismi ning koos budistliku usundiga arenes ka meditsiin, kuna sellega tegeleti templikoolides watides, kus mentorid (õpetajad) andsid Tai meditsiini ravimeetodeid oma õpilastele (noorematele munkadele) edasi suuliselt. Tol ajal elanud  inimeste jaoks etendasid watid keskset ja erakordselt tähtsat rolli ühiskonnas. Enne kui lääne meditsiin Tais laiemalt kättesaadavaks muutus, käisid inimesed nõu küsimas munkade juures, kes õpetasid neile võtteid oma haigestunud pereliikme ravimiseks. Nuad Bo’Rarn on sellisel moel arenenud läbi aastasadade, säilitades tugeva sideme budistliku usundiga. Iga massaažiseansi alguses lausutakse palve patsiendi tervise ja heaolu eest. Selle palve juured on kindlalt templikoolides.

  Kirjalikud ülestähendused Tai meditsiini kohta olid erakordselt kõrgelt väärtustatud, samamoodi nagu budistlikud tekstidki, asudes kuninga palees Ayutthayas. Ent 1767. aastal vallutasid ning hävitasid selle Birma väed. Meditsiinialastest kirjutistest polnud koopiaid ja nii läksid need valdavas osas kaotsi koos pühade raamatute ja poliitiliste tekstidega. 1837. aastal andis keiser Rama III käsu talletada viimased säilinud meditsiinialased ülestähendused Wat Pho territooriumil Bangkokis. Need ülestähendused raiuti kivisse 60 raidpildina, mis kujutavad inimkeha esi- ja tagapoolel kulgevaid energiakanaleid. Need Wat Pho seintele talletatud ajaloolised dokumendid on tänini alles ja kõigile külastajatele näha.

Energiakanalid

Tai massaaž põhineb kogu keha läbivate energiakanalite stimuleerimisel. Energiakanalid pole küll füüsiliselt nähtavad ja lääne tavameditsiin neid ei tunnista, ent viimasel ajal on tehtud teadusuuringuid, mis tõestavad Tai massaaži märkimisväärselt soodsat toimet organismile. Energiakanaleid tuntakse ka Hiina ja India meditsiinis (ajurvedas) ning Tai massaaž on saanud mõjutusi ka joogast, mis pärineb Indiast. 

Inimolendeid tasakaalustab universaalne eluenergia, mis on meie füüsilise ja vaimse heaolu aluseks. Õhk, mida me hingame, ja toit, mida me sööme, muundatakse kehas eluenergiaks, mis kantakse energiakanalite kaudu üle keha laiali. Teiste sõnadega, energiakanalitel on oluline roll inimese ja universaalse energia ühendajana. Inimese kehas on ühtekokku 72 000 energiakanalit. Kui me tunneme end halvasti, siis peetakse selle põhjuseks eluenergia blokeerumist ja vaegust kehas. Energiakanalite stimuleerimine masseerimisega taastab normaalse eluenergia kulgemise organismis. Tai massaaž seisneb kümne kõige tähtsama energiakanali stimuleerimises. Kuna nende kümne kanali üks ots asub jalalabadel ja jalgades, alustatakse Tai massaaži tavaliselt jalgadest. Võrreldes teiste massaažiliikidega, on see Tai massaaži eripära, sest energiakanalid on jalgades kontsentreeritumalt kui keha ülemises pooles. 

Jalgade peamistes lihastes asuvad reflektoorsed punktid ehk „lülitid“, mille kaudu autonoomsed närvid aktiveerivad ajus asuva autonoomse närvisüsteemi keskuse. Eeskätt jalgades on üle kolme korra rohkem erinevaid „lüliteid“ kui kätes. Katsetes on tõestatud, et  nende „lülitite“ stimuleerimisel massaažiga  jõuavad signaalid ajju. 

   Jalgades asuvate lülitite aktiveerimise võtmeks on avaldada reflektoorsetele punktidele vajalikku survet. See ei või olla liiga tugev ega ka liiga nõrk. Kui surve on liiga valulik, tõlgendab aju seda stressina, aga teisalt, kui mõjutamine on liiga leebe, ei tõlgenda aju seda üldse mingi signaalina. Kõige õigem on see, kui massaaž on pisut valus, aga see on „magus“ valu.

Tai traditsioonilise massaaži kasulikkus

Parem ennetada kui ravida

Vanadest ülestähendustest selgub, et massaaži kasutati paljudes iidsetes kultuurides mitmesugustel tervistavatel eesmärkidel. Ka tänapäeval tunnistatakse massaaži tervendavat mõju kogu organismile. Tai traditsioonilise massaaži kasulikkus ei seisne ainult organismi valude ja vaevuste leevendamises. Tai tervishoiuministeerium soovitab Tai massaaži rohkem kui 60 liiki haiguste või haigusseisundite puhul. Nende hulka kuuluvad kõrge või madal vererõhk, jalgade ja käte vereringehäired, kõhukinnisus, allergiad, migreen, diabeet, ebaregulaarne menstruatsioon, immuunsüsteemi nõrkus, madal vererõhk, söömishäired, astma ja aneemia. Tänapäeval kasutatakse Tai ülikoolihaiglates nimetatud haiguste ravimiseks teiste meetodite kõrval ka Tai massaaži. Lisaks sellele muudab massaaž kaunimaks, hoides ära rasvumist, mõjub hästi taljele, vähendab pahkluude turset, elustab naha regeneratsiooni, vähendab kortse. Tai massaaži õpetatakse Tai põhikoolides eetikaõpetuse osana ning seda edendatakse Tais kui traditsioonilise kultuuri olulist osa.

Mõju närvisüsteemile

Massaaž avaldab närvisüsteemile väga tugevat mõju. See võib olla rahustav ja leevendav, vähendades närvipinget ja ärritust. Sellised tervisehäired nagu unetus, pinge, peavalud ja teised stressiga seotud probleemid alluvad eriti hästi puudutuse tervendavale mõjule, mis taastab rahu ja harmoonia. Teisalt võib massaaž mõjuda närvisüsteemile ka stimuleerivalt, ergutades ja toniseerides närvisüsteemile alluvaid lihaseid, veresooni ja näärmeid. Letargia ja väsimuse leevendamisel on massaaž asendamatu.

Mõju lihaskonnale

Lihaskonnale mõjub massaaž eriti hästi. Massaaž aitab säilitada lihaste kokkutõmbumise ja lõdvestumise tasakaalu. Teatavad massaaživõtted lõdvestavad ja venitavad lihaseid ning keha pehmeid kudesid, leevendades lihaspingeid ja –krampe. Kiulised koed, kudede liited ning vanad armkoed on võimalik lahti mudida ning jääkainetest puhastada. Lihaste kokkutõmbumisega väljutatakse mürkaineid. Teatavad massaaživõtted tekitavad lihaste kokkutõmbumise, mis tõstab lihastoonust. Lihaste kokkutõmbumine ja lõdvestamine vähendab ülepingutusest tingitud lihaste väsimust ja jäikust, mis on seotud lihastesse kogunenud toksiliste ainetega. Tai massaaž aitab leevendada lihasjäikusest tulenevat kehalist letargiat, seljavalusid, kaela, õlgade ja selja pingeid, silmade väsimust, reumat, põlvede valulikkust, jalgade pinget või väsimust.

Mõju vereringele

Massaaž soodustab vereringet kogu kehas, vähendab survet arteritele ja veenidele, leevendades sellest tulenevaid haigusseisundeid ning südameprobleeme. Südame rütm tugevneb ja aeglustub ning kõrge vererõhk alaneb.

Mõju lümfiringele

Massaaž stimuleerib lümfisüsteemi, soodustades lümfi liikumist organismis. Masseerimisega aidatakse organismil kiiremini väljutada meie ülepinges kehasse kogunenud jääkained.

Mõju luustikule

Massaaž tugevdab luustikku, avaldades luudele kaudset mõju. Vere- ja lümfiringe paranemine lihastes mõjutab ka nendega seotud lihaseid, soodustades nende ainevahetust ja kasvu. Mitmesugustest liigesehaigustest nagu näiteks artriidist tingitud liigeste jäikus ja valulikkus väheneb ning liikuvus paraneb.

Mõju hingamisteedele

Massaaž mõjub soodsalt ka hingamisteedele, stimuleerides kopsude tööd. Seansi käigus muutub hingamine aeglasemaks ja sügavamaks. Vajaduse korral aidatakse röga ja eritisi väljutada kloppivate liigutustega seljale kopsude piirkonda. Tai massaaž mõjub hästi astma ja allergia puhul.

Esmaspäev – 10:30-18:00
Kolmapäev – Laupäev 10:30-21:30
Pühapäev – 10:30-18:00
Teisipäev – SULETUD

Orientalhouse@orientalhouse.ee
+372 680 6071 | +372 5645 7627
Asume Tallinnas Võrgu 10